تکامل توپهای پینگ پنگ

مقاله توپ پینگ پنگ

تا کنون ورزش تنیس روی میز  تکامل های زیادی پیدا کرده است تا بتواند به ورزش امروزی تبدیل شود

فصل اخیر 2014-2015 تنیس روی میز یک تغییر اساسی را در این ورزش ایجاد کرد: توپهای پلاستیکی در مهمترین رویدادها زیر نظر ITTF – از جمله مسابقات جهانی ، تورهای جهانی و سایر مسابقات مهم ، جایگزین توپهای سلولوییدی شدند. معرفی توپهای پلاستیکی نیازی به تغییر قوانین نداشت ، زیرا قوانین مشخص نمی کرد که توپ باید از کدام ماده ساخته شود. فقط وزن ، قطر و برگشت مشخص شده است.

تکامل توپهای تنیس روی میز تا کنون:

اگر به تکامل توپهای پینگ پنگ در گذر زمان نگاه کنیم ، این تغییر در مطالب را می توان در شرایط بهتری درک کرد. اولین توپ سلولوییدی در انگلیس در سال 1900 معرفی شد ، در زمانی که تنیس روی میز به طور سنتی بیشتر از یک ورزش با استفاده از توپ های ساخته شده از چوب پنبه یا مواد دیگر ، یک بازی سالنی بودبنابراین در سال 1900 ، توپ 38 میلی متری سلولویید به استاندارد جدید تبدیل شد و تا سال 2000 که به یک توپ بزرگتر و 40 میلی متر جایگزین شد ، به همین ترتیب باقی ماند.

با این حال ، حتی قبل از آن تاریخ ، یک توپ پلاستیکی تولید شده توسط شرکت Barna Dunlop برای مدت کوتاهی در دهه 1980 استفاده شد ، حتی در برخی از مسابقات بزرگ و بین المللی ظاهر شد. اما بیشتر بازیکنان در نهایت این توپهای پلاستیکی را غیرقابل بازی دانستند و آن را رد کردند ، زیرا آنها به سختی سنگ بودند و تاکنون هیچ تلاشی برای بهبود این نوع توپ صورت نگرفت.
چند وقت بعد، سلولویید به سرعت در حال تبدیل شدن به یک ماده منسوخ شده بود ، به جای تولید توپ های تنیس روی میز سلولوییدی،  همه اهداف برای تولید توپهای پلاستیک شکل گرفت!  تقاضا برای توپهای سلولوییدی به طرز چشمگیری کاهش یافت تا جایی که دیگر تولید سلولوئید در اروپا وجود ندارد.
در این مرحله ، فقط دو کارخانه در جهان سلولوئید تولید می کنند که هر دو در چین واقع شده اند. این کارخانه ها این مواد را فقط برای توپ های تنیس روی میز تولید می کنند و اروپا تمام کارخانه های تولید توپ سلولوئید را کاملاً تعطیل کرده است ، زیرا تولید آن بسیار پرهزینه شده است.
علاوه بر این ، سلولید ماده ای بسیار اشتعال پذیر است ، حمل و نقل و ذخیره توپ ها را دشوار و نسبتاً گران می کند.
از سلولوئید تا پلاستیک:
چند سال پیش ، چین شروع به تحقیق در مورد تولید توپهای پلاستیکی کرد ، اقدامی که از کمیته تجهیزات ITTF انجام شد. با همکاری ITTF ، یکی از کارخانه های تولید توپ در چین اولین نمونه های خود را از توپ های پلاستیکی تولید کرد. ثابت شد که این یک نوآوری عمده است ، زیرا این توپهای جدید بر خلاف توپهای سلولوییدی که در وسط محل اتصال دو نیمکره آنها قرار دارد ، یک قطعه تولید می شوند.تولید توپ پلاستیکی چین به فناوری و ماشین آلات کاملا جدیدی نیاز داشت. بلافاصله مشكلی بوجود آمد: از آنجا كه این توپهای پلاستیكی هیچ درز ندارند ، روشهای آزمایش و تجهیزات موجود قادر به اندازه گیری دقیق توپ مطابق با نیازهای تصویب ITTF نبودند. تغییر قوانین این ورزش به دلیل تغییر در مواد ضروری نبود ، اما تولید وسایل اندازه گیری جدید ضروری شد. در نتیجه ، توپهای پلاستیکی جدید بلافاصله مورد تایید ITTF قرار نگرفتند.

در این بین ، دو کارخانه چینی دیگر تولید توپهای پلاستیکی را به روش سنتی با درز آغاز کردند  بنابراین امروز ، ما دو کارخانه چینی داریم که توپ های پلاستیکی با درز تولید می کنند ، یک کارخانه چینی توپ های پلاستیکی بدون درز تولید می کند و یک کارخانه ژاپنی و یک آلمان تولید توپ های پلاستیکی با درز.
مزایا و معایب توپهای پلاستیکی:
توپهای پلاستیکی صدای متفاوتی از توپهای سلولوئیدی تولید می کنند ،اما به دلیل اینکه پلاستیک سخت تر از سلولویید است چرخش توپ های پلاستیکی کمتر استهمچنین ، دوام و کیفیت توپهای پلاستیکی در ابتدا کاملاً ضعیف بود. انتظار می رفت که توپهایی کیفیت بالا و یکنواختی را تولید کنند و یکی از مشکلات سلولوئید را برطرف کنند ، اما این چنین نبود – توپها هنوز هم باید پس از تولید به چهار دسته تقسیم شوند ، از بهترین توپ ها برای مسابقات پایین ترین توپهای با کیفیت برای تمرین. اختلاف غیر منتظره در کیفیت تولید نتیجه ناامیدکننده تولید توپ پلاستیکی جدید بود.
اخیراً ، کارخانه ها پلاستیک اصلی مورد استفاده برای تولید توپ را با نوع جدیدی از پلاستیک تغییر داده اند که باید این مشکلات موجود را حل کند و همچنین توپ ها را گران تر کند. واقعیت این است که توپ های پلاستیکی در حال حاضر بازی را به طور قابل توجهی تغییر داده و آن را به بازی با چرخش کمتر و سرعت بیشتر تبدیل کرده اند و این یک مزیت بزرگ برای بازیکنان سرعتی است.قهرمان جدید اروپا از بوداپست 2017 Lebesson (فرانسه) بازیکنی است که از این خصوصیات توپ های پلاستیکی سود می برد. او با سبک حمله سریع خود یک مدال طلا به دست آورد ، توپ پلاستیکی او را قادر می سازد با استفاده از ضربات سخت و سریع بدون چرخش زیاد برتری یابد , برند تیبهار چوب پینگ پنگ lebbeson را به نام وی تولید میکند
.نمونه دیگری از بازیکنی که از این مطالب جدید به نفع خود استفاده کرده است ستاره جدید ژاپنی هاریموتو توموکازو است که در مسابقات جهانی 2017 تنها در 14 سالگی راهی مرحله یک چهارم نهایی شد! او با استفاده از ضربات سریع خود و خالی از چرخش ، از توپ پلاستیکی سود بزرگی برد و برند باترفلای چوب پینگ پنگ هاریموتو alc را تولید میکند
اما همه بازیکنان از توپ های پلاستیکی جدید و تغییراتی که درآن ایجاد شده سود نمی برند. بازیکنان دفاعی که در دفاع پشتی بازی می کنند حتی بیش از گذشته دچار مشکل شده اند و بازیکنان تاپ اسپین که از نیمه راه حمله می کنند ، با توپ جدید نیز مشکل دارند. توپ سریعتر به سمت آنها می آید ، آنها زمان کمتری برای واکنش دارند و نمی توانند مانند گذشته چرخش ایجاد کنند.
به طور کلی ، تغییرات ایجاد شده در بازی بسیار چشمگیر بوده و باعث شده بازیکنان استراتژی ها و تکنیک های خود را برای ادامه روند تغییر دهند. بازی تنیس روی میز سریعتر و تجمعات کوتاهتر شده است. و به آمادگی جسمانی کافی برای جلوگیری از آسیب دیدگی احتیاج است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-57915000