پیدایش ورزش فوتبال

مقاله پیدایش توپ فوتبال

ورزش فوتبال (یا به اصطلاح فوتبال در بعضی از نقاط جهان فوتبال گفته می شود) سابقه طولانی دارد. فوتبال به شکل کنونی در اواسط قرن نوزدهم در انگلیس بوجود آمد. اما نسخه های جایگزین این بازی خیلی زودتر وجود داشته اند و بخشی از تاریخ فوتبال هستند.

پیدایش اولیه فوتبال:
اولین نمونه های شناخته شده از یک بازی تیمی شامل یک توپ ، که از سنگ ساخته شده است ، پیش از 3000 سال پیش در فرهنگ های قدیمی Mesoamerican رخ داده است. طبق منابع ، توپ نماد خورشید است اولین بازی توپی شناخته شده که شامل پا زدن نیز بود ، در چین در قرن 3 و 2 قبل از میلاد با نام کوجو برگزار شد. کوجو با یک توپ گرد در زمینی مربعی شکل بازی می شد. بعداً به ژاپن گسترش یافت و تحت اشکال تشریفاتی مورد استفاده قرار گرفت.ا

انواع مختلف دیگر بازی های توپی از یونان باستان شناخته شده بود. این توپ فوتبال توسط تکه های چرم پر از مو ساخته شده بود(اولین اسناد توپ های پر از هوا مربوط به قرن 7 است).  این فرهنگ رومی بود که فوتبال را به جزیره انگلیس  می رساند.

این بازی در انگلیس در قرن 12 ساخته شده است. در این قرن ، بازی هایی که به فوتبال شباهت داشتند ، در چمنزارها و جاده های انگلیس انجام می شدند. علاوه بر ضربات ، مشت زدن هم در این بازی دخیل بود. این شکل اولیه فوتبال بسیار خشن تر  از شیوه مدرن بازی بود. یک ویژگی مهم پیشینیان فوتبال این بود که این بازیها افراد زیادی را درگیر می کرد و در مناطق وسیعی در شهرها برگزار می شد  جنجال این بازی ها باعث آسیب رساندن به شهر و گاهی مرگ می شد. به همین سبب این بازی برای چندین قرن ممنوع اعلام شد. و بازی های فوتبال در قرن هفدهم به خیابان های لندن برگشت. مدت زمان زیادی طول کشید تا خصوصیات فوتبال امروز عملی شود. برای مدت طولانی هیچ تمایزی مشخص بین فوتبال و راگبی وجود نداشت. همچنین تغییرات زیادی در مورد اندازه توپ ، تعداد بازیکنان و طول یک مسابقه وجود داشت.

تلاش برای ایجاد قوانین مناسب برای بازی در جلسه ای در کمبریج در سال 1848 انجام شد ، اما راه حل نهایی برای همه سوالات قوانین حاصل نشد. واقعه مهم دیگر در تاریخ فوتبال در سال 1863 در لندن و هنگام ایجاد اولین اتحادیه فوتبال در انگلیس رخ داد. تصمیم گرفته شد که حمل توپ با دست مجاز نیست. این جلسه همچنین منجر به استاندارد سازی اندازه و وزن توپ شد. نتیجه جلسه لندن این بود که بازی به دو کد تقسیم شد: فوتبال انجمن و راگبی.

این ورزش در ابتدا سرگرمی طبقه کارگر انگلیس بود. تعداد بی نظیری از تماشاگران ، تا 30000 تماشاگر ، مسابقات بزرگ را در اواخر قرن نوزدهم می دیدند. وبه سرعت این بازی بین مردم هند و امریکای جنوبی طرفداران زیادی پیدا کرد

اولین باشگاه های فوتبال
باشگاه های فوتبال از قرن پانزدهم وجود داشته اند ، اما بی نظم و بدون وضعیت رسمی. بنابراین دشوار است که تصمیم گرفت اولین باشگاه فوتبال کدام یک است. برخی از مورخان معتقدند که این کلوپ Foot-Ball بود که در سال 1824 در ادینبورگ تشکیل شد. باشگاه های اولیه اغلب توسط دانش آموزان سابق مدرسه شکل می گرفتند و اولین نوع از آنها در شفیلد در سال 1855 تشکیل شد. قدیمی ترین باشگاه فوتبال حرفه ای ، باشگاه انگلیسی Notts County است که در سال 1862 تشکیل شد و هنوز هم وجود دارد.

در ابتدا ، فوتبال تحت سلطه تیم های مدارس دولتی بود ، اما بعداً ، تیم های متشکل از کارگران اکثریت را تشکیل می دادند. هنگامی که برخی از باشگاه ها تمایل به پرداخت بهترین بازیکنان برای پیوستن به تیم خود داشتند

انگیزه پرداخت پول به بازیکنان فقط پیروزی در مسابقات بیشتر نبود. در دهه 1880 علاقه به بازی به حدی رسیده بود که بلیط ها به مسابقات فروخته می شد. و سرانجام ، در سال 1885 فوتبال حرفه ای قانونی شد و سه سال بعد لیگ فوتبال تاسیس شد. در طول فصل اول ، 12 باشگاه به لیگ پیوستند ، اما به زودی باشگاه های بیشتری علاقه مند شدند و در نتیجه رقابت ها به بخش های بیشتری گسترش یافت

مسابقات اول
جام چالش اتحادیه فوتبال (جام حذفی) در سال 1871 اولین مسابقه مهم شد. سال بعد یک مسابقه بین دو تیم ملی برای اولین بار برگزار شد. این مسابقه که انگلیس و اسکاتلند در آن شرکت داشتند 0-0 به پایان رسید و 4000 نفر در هلال هملتون آن را دنبال کردند

دوازده سال بعد ، در سال 1883 ، اولین تورنمنت بین المللی برگزار شد و شامل چهار تیم ملی انگلیس ، ایرلند ، اسکاتلند و ولز بود.

اتحادیه بین المللی فوتبال (فیفا) در سال 1904 تاسیس شد و اساسنامه ای توسط نمایندگان فرانسه ، بلژیک ، دانمارک ، هلند ، اسپانیا ، سوئد و سوئیس امضا شد. انگلیس و سایر کشورهای انگلیس از ابتدا به فیفا نپیوستند ، آنها این بازی را اختراع کرده بودند و دلیلی برای تابع شدن در یک انجمن نمی دیدند. هنوز هم ، آنها در سال بعد پیوستند ، اما تا سال 1950 در جام جهانی شرکت نکردند.

لیگ های داخلی در بسیاری از کشورها رخ داده است. اولین ، همانطور که قبلاً ذکر شد ، لیگ فوتبال انگلیس بود که در سال 1888 تاسیس شد. لیگها با تقسیمات بیشتر ، که براساس عملکرد تیم بود ، گسترش می یافتند.

در سال 1908 فوتبال برای اولین بار به عنوان یک ورزش رسمی در بازی های المپیک قرار گرفت. تا زمان برگزاری اولین جام جهانی فیفا در سال 1930 ، مسابقات فوتبال بازی های المپیک به عنوان معتبرترین مسابقات در سطح کشور شناخته می شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-57915000