تنیس روی میز(پینگ پنگ)(2)

وسایل بازی

میز

سطح فوقانی میز یا سطح بازی ، به شکل مستعطیل به طول 2/74 (2مترو 74  سانتی متر ) و عرض 1/525 ( 1مترو 525  سانتی متر) است که در ارتفاع 76 سانتی متری از کف زمین قرار می گیرد .سطح بازی به صورت یکنواخت تیره و مات بدون بازتاب نور است و کناره های میز را شامل نمی شود . میز ممکن است از هرجنسی باشد مشروط بر اینکه اگر یک توپ استانداردی در هر قسمت از میز از ارتفاع 30  سانتی متری رها کنیم جهش 23 سانتی متری به سمت بالا داشته باشد.

سطح بازی دارای یک خط سفید کناری به پهنای 2 سانتی متر ( موازی طول 2/74 متری ) و نیز خط سفیدی به پهنای 2 سانتی متر ( موازی عرض 1/525 متری ) است . برای بازی های دوبل یا همان دونفره ، هرقسمت به وسیله یک خط میانی سفید رنگ به پهنای 3 میلی متر موازی با خطوط طولی ، به دونیم زمین مساوی تقسیم می شود . این خط مرکزی ، در اجرای سرویس ، بخشی از نیم زمین راست در نظر گرفته می شود .

 

 

تور 

سطح بازی به وسیله ی یک تور عمودی و موازی با خطوط انتهایی ، به دو قسمت موازی تقسیم می شود . تور به طور یکنواخت از یک سمت به سمت دیگر کشیده شده و ارتفاع آن 15/25 و طول آن 183 سانتی متر است که به وسیله طناب ( برای تنظیم کشش تور ) به دو پایه ی عمودی آویخته می شود .

 

توپ

توپ کروی شکل ، قطر آن 40 میلی متر و وزن آن 2/7 گرم است که از جنس سلولویید و یا مواد پلاستیکی مشابه ساخته شده و رنگ آن سفید یا نارنجی و مات است.

 

راکت

راکت مورد استفاده می تواند به هرشکل ، وزن و اندازه ای باشد اما چوب یا تیغه ی آن باید صاف و محکم باشد . حداقل 85% ضخامت چوب راکت باید از چوب طبیعی باشد، یک لایه چسبناک در میان تیغه راکت می تواند به کمک مواد الیافی مثل کربن ، الیاف شیشه یا کاغذ فشرده ، تقویت شود اما این لایه نباید ضخیم تر از 7/5 درصد کل ضخامت و یا 35 میلی متر باشد.

دسته ی راکت

راکت ها با دسته های متفاوتی به بازار عرضه میشوند انتخاب دسته ی راکت یک مسئله ی شخصی است که بستگی به احساس راحتی بازیکن دارد .

 

رویه رکت

رویه راکت که برای ضربه زدن به توپ استفاده می شود ، تا لبه های چوب راکت کشیده و اضافی آن بریده می شود. هرطرف چوب که برای ضربه زدن به توپ استفاده می شود باید از جنس لاستیک عاج دار معمولی که عاج آنها به طرف خارج است پوشیده شود که در این صورت ، ضخامت کل آن به انضمام چسب ، نباید از 2میلی متر بیشتر باشد و یا با یک لاستیک اسفنج دار با عاج هایی به طرف داخل یا خارج پوشیده شود که در این صورت ضخامت کل به انضمام چسب نباید بیشتر از 4 میلی متر باشد .

لاستیک عاج دار معمولی عبارت است از یک لاستیک بدون منفذ از نوع طبیعی یا مصنوعی که عاج های آن به صورت یکنواخت قرار گرفته اند.

رویه هایی که بر روی راکت استفاده می شوند به دونوع رویه ی صاف و ضدپیچ تقسیم می شوند .به رویه هایی که لاستیک صاف دارند و عاج های آن ها به طرف داخل است پیپس این و به رویه هایی که عاج های آن به سمت بیرون است پیپس آوت می گویند .

اگر رویه ی راکت ، دون کوتاه و سطح روی آن پهن باشد پیچ بیشتر و هرچه دون ها سفت و فشرده باشند برد بیشتر خواهد شد.

اگر رویه دون بلند و باریک باشد موقع برخورد توپ به آن از سرعت و پیچ توپ کاسته می شود و توپ بدون پیچ به حریف برگشت داده می شود که مناسب بازیکنان دفاعی است .

اگر دون های رویه زیاد و باریک باشند توپ بدون پیچ و مواج برگشت داده می شود.

رویه های آنتی نیز دارای دون هایی به سمت خارج بوده اصطکاکی ندارند و به همین دلیل سرعت و پیچ کمی به توپ منتقل می شود این رویه ها مناسب بازیکنانی هستند که از ضربات سریع و پیچ های سنگین استفاده می کنند.

 

 راکت ترکیبی 

به راکتی که یک طرف آن رویه معمولی و طرف دیگر آن آنتی اسپین یا ضد پیج باشد راکت ترکیبی می گویند.

 

نکاتی در مورد انتخاب راکت

قبل از انتخاب راکت با بازیکنان با سابقه و افراد با تجربه مشورت کنید .

بهتر است از راکت های آماده استفاده نشود ( منظور راکت هایی که از ابتدا رویه ها به چوب چسبانده شده و به صورت آماده عرضه می شوند ) بهترین زمان استفاده از این راکت ها یک سال بعد از تولید است که احتمالا قبل از خرید در فروشگاه تاریخ انقضای آنها تمام شده است .

در مورد انتخاب چوب راکت با توجه به تنوع چوب ها در بازار توصیه می شود با چوبی که قابلیت حمله ، کنترل و دفاع دارد شروع کنید . این نوع چوب ها کار بازیکن را برای تعویض های احتمالی بعدی راحت تر می کند.

بازیکن در مرحله ی مبتدی بلکه باید از چوب هایی با سرعت یا کنترل متوسط استفاده کند.

بهتر است بازیکن برحسب نوع راکت گیری خود چوب راکت خود را انتخاب کند چرا که تغییر شیوه راکت گیری واقعا مشکل است . بنابراین تصمیمی که در این مرحله گرفته می شود ممکن است آینده ی بازی حرفه ای شما را تعیین کند . توصیه می شود دسته ای انتخاب شود که متناسب با شیوه ی راکت گیری تان باشد چرا که بازی با دسته ی ویژه ی شیک هند برای پن هلد و برعکس مشکل است.

برای انتخاب رویه بهتر است از رویه های دون به طرف داخل (صاف) استفاده شود .

به دلیل محدودیت رویه های دون بیرون ( با اسفنج یا بدون اسفنج ) در اجرای برخی ضربات و پیچ ها استفاده از این رویه ها در مراحل اولیه توصیه نمی شود.

چون در مراحل اولیه بازیکن نیاز به عملکرد وسیعی برای توسعه ی بازی خود دارد توصیه می شود با رویه های خاص محدود نشود. بهتر است با رویه هایی که قابلیت حمله ، کنترل و دفاع دارند شروع کنید .

بازیکن مبتدی نیازی به استفاده از جدیدترین تولیدات رویه و چوب و تکنولوژی بکار گرفته شده در این مورد ( لایه های کربنی ) ندارد. بهتر است کار با وسیله ای که سودمندی بیشتری دارد شروع شود . بعد از انتخاب رویه و چوب مناسب بهتر است نحوه ی چسباندن رویه به چوب را از بازیکنان با سابقه یاد بگیرید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-57915000