ورزش فوتبال

ورزش فوتبال چیست ؟

فوتبال محبوب ترین ورزش جهان است که به صورت تیمی بازی می شود. ورزش فوتبال به این صورت است که با پا به توپ ضربه زده می شود تا به درون دروازه برخورد کند. فوتبال شکل های دارد به این نام فوتبال آمریکایی ، فوتبال استرالیایی یا فوتبال کانادایی یا فوتبال گیلیک که در کشورهای مختلف بسیار مورد توجه است که قواعد بازی آنها با فوتبال متفاوت است که به آنها کدهای فوتبال گفته می شود.

تاریخچه ورزش فوتبال

ورزش فوتبال در آسیا در این قاره کهن آغاز گردید. شواهد نشان می دهد که قدمت بازی فوتبال به سده دوم و سوم پیش از میلاد در چین بازمی گردد. پرچم دار این ورزش دودمان هان بودند که به توپ چرمی پرشده از پر و مو لگد می زدند.

نوع دیگر از این ورزش در حدوم 500-600 سال بعد در ژاپن آغاز گردید و بازیکنان در دایره کوچک می ایستادند و توپ را از یکدیگر عبور می دادند. (کمری) نام ژاپنی این بازی بود که در مقایسه با فوتبال امروزی متفاوت بود. سپس فوتبال در یونان و روم به شکل ورزش هارپاستوم رواج پیدا کرد.مردمی که هارپاستوم بازی می کردند اغلب خشن بودند به توپ ضربه میزدند تا آن را از دروازه عبور دهند یا به کسی دیگر پاس بدهند تا او هم همین عمل را انجام دهد و هیچ طول و عرض خاصی برای میدان بازی درنظرگرفته نمی شد بازیکنان شماره ای نداشتند و در این بازی هیچ قوانین خاصی دیده نمی شد.

مدرن ترین نسخه فوتبال در سده دوازدهم میلادی از انگلستان آغاز شده است.این بازی در انگلستان بین مردم بسیار محبوب شد اما پادشاهان هنری دوم و چهارم انگلستان این بازی را ممنوع اعلام کردند آنها معتقد بودند که بازی فوتبال به محبوبیت بازی های سنتی انگلستان شامل شمشیر بازی و تیراندازی با کمان لطمه می زند.

مسابقه فوتبال

مسابقه فوتبال به بازی گفته می شود که در آن دوتیم فوتبال در مقابل یکدیگر به رقابت برای گل زدن به تیم حریف تلاش می کنند.

زمین فوتبال

زمین فوتبال زمینی است که در آن بازی فوتبال انجام می شود که این زمین پوشیده از چمن طبیعی یا مصنوعی است و شامل مناطقی از جمله محوطه جریمه است. بازی فوتبال نیز روی زمین های خاکی ، کوچه و خیابان هم انجام می شود.

تیم فوتبال

بازی فوتبال به صورت تیم 11 نفره تشکیل می شود که دو تیم لباس های مشخصی دارند و در یک مسابقه باهم متحد و هم هدف هستند.

مربی فوتبال 

مربی کسی است که وظیفه سازماندهی بازیکنان تیم در مسابقات را برعهده دارد البته در فوتبال امروزی هرتیم چندین مربی دارد که وظایف بین آنها تقسیم می شود و سرگروه مربیان تیم سرمربی نامیده می شود.

کاپیتان

کاپیتان درواقع یکی از بازیکنان است که وظیفه رهبری تیم در بازی را برعهده دارد و این بازیکن با بستن بازوبند به بازوی چپش از دیگر بازیکنان متمایز می شود و از وظایف او کنترل تیم و صحبت با داور در شرایط خاص است.

دروازه بان

وظیفه دروازه بان جلوگیری از برخورد توپ به دروازه خودی است و همچنین لباس او از دیگر بازیکنان متفاوت است و او تنها بازیکن تیم است که اجازه دارد توپ را با دست در محدوده مشخص لمس کند.

مدافع

به بازیکنی گفته می شود که محل جایگیری او در زمین خودی و میان دروازه بان خودی و مهاجم حریف قرار می گیرد و وظیفه او مقابله با حمله تیم حریف است.

هافبک 

به بازیکنی گفته می شود که معمولا در میانه زمین بازی می کند و به زیرمجموعه هایی از جمله هافبک هجومی ، هافبک دفاعی ، هافبک میانی و هافبک کناری تقسیم می شود.

مهاجم 

به بازیکنی که در خط جلو بازی می کند مهاجم گفته می شود و نزدیک ترین بازیکن هرتیم به دروازه حریف است و وظیفه اصلی او گلزنی است.

هت تریک 

اگر یک بازیکن در یک مسابقه سه بار گل بزند می گویند که هت تریک کرده است.

مدت زمان بازی 

بازی فوتبال در دو نیمه 45 دقیقه ای انجام می گیرد مگر اینکه داور و دوتیم در تغییر مدت زمان بازی به توافق رسیده باشند هر توافق برای مدت زمان بازی باید قبل از بازی انجام گرفته باشد.

توپ درون و بیرون از بازی

هنگامی که توپ از خط دروازه با خط های طولی و عرضی زمین رد شود، بازی توسط داور متوقف می شود.

آفساید

هنگامی که بازیکنی از تمام بازیکنان دیگر به دروازه تیم حریف در زمان ارسال توپ نزدیک تر باشد در موقعیت آفساید قرار دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-57915000