هر آنچه که باید در مورد ورزش تنیس روی میز بدانید

تنیس روی میز که یک ورزش با سرعت و دقت زیاد است و یکی از هیجان انگیزترین نمایش های ورزشی است.

این ورزش که در ابتدا یک فعالیت اوقات فراغت برای طبقه بالا در انگلیس مربوط به دوره ویکتوریا بود ، در ابتدا پینگ پنگ نامیده می شد قبل از اینکه در سال 1922 به تنیس روی میز تغییر نام دهد.

با این حال ، تنیس روی میز پس از راه یافتن به قاره در دهه 1950 ، که از آن زمان محل پرورش برخی از بهترین بازیکنان جهان بوده است ، در آسیا محبوبیت زیادی پیدا کردتنها هشت سال پس از میزبانی اولین جام جهانی خود در چین ، تنیس روی میز در بازی های المپیک تابستانی 1988 سئول شرکت کرد و از آن زمان یکی از بازیگران اصلی این بازی ها بود

در اینجا نگاهی داریم به قوانین تنیس روی میز ، مقررات ، تجهیزات مورد استفاده و نحوه انجام بازی.
تجهیزات تنیس روی میز:
(میز تنیس روی میز)

طبق قوانین رسمی تنیس روی میز ، این بازی روی یک میز مستطیل 2.74 1.5 1.53 متری ساخته شده از چوب الیاف انجام می شود و به دو نیمه تقسیم می شود.
میز با رنگ تیره و براق پوشانده شده و به آن مات می بخشد. یک خط به ضخامت دو سانتی متر از مرز میز عبور می کند و سطح بازی را مشخص می کند.

میز با استفاده از دو قطب متصل به میز به دو نیمه تقسیم می شود. تور تنیس روی میز در ارتفاع 15.25 سانتی متر قرار دارد.

راکت تنیس روی میز

راکت پینگ پنگ تقریباً 17 سانتی متر طول و 15 سانتی متر عرض دارد که عمدتا از چوب ساخته شده است. این یک سطح لاستیکی در دو طرف دارد – سیاه و قرمز – که به بازیکنان برای چرخش و کنترل و سرعت توپ کمک میکند

توپ تنیس روی میز

این توپ ، معمولاً نارنجی یا سفید ، حدود 2.7 گرم وزن دارد و طبق قوانین و مقررات کروی است و قطر آن +40 میلی متر است.

نحوه بازی تنیس روی میز
(تنیس روی میز و قوانین سرویس)

یک مسابقه تنیس روی میز با اجرای سکه بازی توسط داور آغاز می شود. برنده این گزینه را دارد که ابتدا توپ را سرو کند ، آن را دریافت کند یا طرف میز مورد نظر خود را برای بازی انتخاب کند.

سرور باید توپ را با کف باز نگه دارد ، آن را به سمت بالا پرتاب کند و به آن ضربه بزند که توپ ابتدا در سمت میز سرور قبل از اینکه از روی شبکه به طرف دیگر بپرد ، برگشت کند.

جدول تنیس
(تنیس روی میز: نحوه چرخاندن سرویس)
بازیکن تنیس روی میز المپیک Suh Hyo Won به شما می آموزد که چگونه چرخش خود را بهبود بخشد …

با این وجود گیرنده می تواند آن را با ضربه از روی تور و قرار گرفتن در نیمه جدول حریف برگرداند. اگر بازیکن سعی کند توپ را قبل از برگشتن برگرداند ، خطا اعلام می شود.

در رقابت تک نفره ،  قانون سرویس به سرور اجازه می دهد تا به هر قسمت از جدول در انتهای مخالف توپ را بزند ، ولی در بازی دوبل ، سرویس باید به صورت مورب حرکت کند. در اینجا ، بازیکن سرویس دهنده از سمت راست میز بازی می کند.

چگونه امتیازات تنیس روی میز گرفته می شود

هدف در تنیس روی میز زدن توپ به شکلی است که حریف نتواند با توپ تماس بگیرد و این باعث می شود بازیکن امتیاز کسب کند. این می تواند با قدرت محض ، چرخش یا سایر وسایل فریبنده باشد.

با این حال ، اگر توپ به تور برخورد کند و نتواند به نیمه حریف بپرد ، یا بدون تماس با میز از روی تور و خارج از مرزها برخورد کند ، حریف امتیاز می گیرد.

در بازی دوبل، قانون کمی پیچیده تر می شود. در اینجا ، سرور و شریک باید تلاش کنند توپ را به سمت میز مقابل ببرند. در اینجا سرویس نیز متناوب است.

اگر به توپ در خارج از سطح بازی ضربه بزنید یا اگر توپ در هنگام تلاش برای برخورد با هر قسمت از بدن شما تماس بگیرد ، می تواند به او امتیاز دهد.

چگونه در تنیس روی میز برنده شویم

طبق قوانین تنیس روی میز ، یک بازیکن می تواند در یک بازی تنیس روی میز با کسب 11 امتیاز – با یک امتیاز برای هر تخلف ، برنده شود. هر بازیکن دو بار پشت سر هم به سرویس می رسد. امتیاز اول تا 11 برنده اعلام می شود.

اگر امتیازات 10-10 مساوی شود ، یک بازیکن باید برای برتری در بازی دو امتیاز تلاش کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-57915000