هر آنچه که باید در مورد آسیب های ورزشی و توانبخشی بدانید

آسیب های ورزشی

آسیب های ورزشی هنگام ورزش یا هنگام شرکت در یک ورزش رخ می دهد. کودکان به ویژه در معرض ابتلا به این نوع آسیب ها هستند ، اما بزرگسالان نیز می توانند آسیب ببینند

چه کسانی بیشتر در معرض آسیبهای ورزشی هستند

کسانی که فعالیت کمی دارند
آنهایی که قبل از ورزش به درستی خود را گرم نکرده اند

کسانی که ورزسی های تماسی انجام میدهند

انواع آسیب های ورزشی:
آسیب های مختلف ورزشی علائم و عوارض مختلفی ایجاد می کند. شایع ترین انواع آسیب های ورزشی عبارتند از:

پیچ خوردگی کشش بیش از حد یا پارگی رباط ها منجر به پیچ خوردگی می شود. رباط ها تکه هایی از بافت هستند که دو استخوان را به طور مشترک به یکدیگر متصل می کنند.
فشارها. کشش بیش از حد یا پارگی عضلات یا تاندون ها منجر به پیچ خوردگی می شود. تاندون ها بندهای بافتی ضخیمی و فیبری هستند که استخوان را به عضله متصل می کنند. کشیدگی ها معمولاً با پیچ خوردگی اشتباه می شوند. در اینجا نحوه تفکیک آنها وجود دارد.
آسیب دیدگی زانو. هرگونه صدمه ای که در نحوه حرکت مفصل زانو تداخل ایجاد کند ، می تواند یک آسیب ورزشی باشد. این می تواند از کشش بیش از حد تا پارگی در عضلات یا بافت های زانو باشد.
عضلات متورم. تورم یک واکنش طبیعی در برابر آسیب است. عضلات متورم نیز ممکن است دردناک و ضعیف باشند.
پارگی تاندون آشیل. تاندون آشیل یک تاندون نازک و قدرتمند در پشت مچ پا شما است. در حین ورزش هایی مانند فوتبال یا والیبال ، این تاندون می تواند شکسته یا پاره شود. در صورت بروز این مشکل ، ممکن است درد ناگهانی ، شدید و دشواری راه رفتن را تجربه کنید.
شکستگی شکستگی استخوان به عنوان شکستگی استخوان نیز شناخته می شود.
دررفتگی آسیب های ورزشی ممکن است استخوانی را در بدن شما جابجا کند. وقتی این اتفاق می افتد ، یک استخوان به بیرون از شاخه خارج می شود. این می تواند دردناک باشد و منجر به تورم و ضعف شود.
آسیب روتاتور کاف چهار قطعه عضله با هم کار می کنند تا کاف چرخان ایجاد شود. روتاتور کاف شانه شما را از هر جهت حرکت می دهد. پارگی در هر یک از این عضلات می تواند باعث چرخش کاف روتاتور شود.

درمان آسیب های ورزشی:
روش RICE یک رژیم درمانی معمول برای آسیب های ورزشی است. مخفف عبارت:

استراحت (REST)
یخ (ICE)
فشار (COMPRESSION)

ارتفاع (ELEVATION)
این روش درمانی برای آسیب های خفیف ورزشی مفید است. برای بهترین نتیجه ، در 24 تا 36 ساعت اول پس از آسیب ، روش RICE را دنبال کنید. این می تواند به کاهش تورم و جلوگیری از درد و کبودی اضافی در روزهای اولیه پس از آسیب ورزشی کمک کند. در اینجا نحوه پیروی از RICE ، به علاوه جدول زمانی بازیابی آمده است.

برای درمان آسیب های ورزشی هم داروهای بدون نسخه و هم نسخه پزشک در دسترس هستند. بیشتر آنها باعث تسکین درد و تورم می شوند.

اگر آسیب دیدگی ورزشی شما به نظر می رسد یا احساس شدید می شود ، حتما به پزشک مراجعه کنید اگر مفصل آسیب دیده علائم زیر را نشان می دهد ، به اورژانس مراجعه کنید:

تورم و درد شدید
توده های قابل مشاهده ، برجستگی یا سایر تغییر شکل ها
ضعف یا ناتوانی در وارد کردن وزن بر روی مفصل
بی ثباتی و عدم تعادل
همچنین اگر بعد از آسیب دیدگی یکی از موارد زیر را مشاهده کردید ، به دنبال اورژانس باشید:

تنفس دشوار
سرگیجه
تب
آسیب های جدی ورزشی می تواند به جراحی و فیزیوتراپی نیاز داشته باشد. اگر آسیب در طی دو هفته خوب نشد ، برای تعیین وقت با پزشک خود تماس بگیرید

یشگیری از آسیب های ورزشی:
بهترین روش برای جلوگیری از آسیب دیدگی ورزشی گرم شدن مناسب و کشیدگی است. عضلات سرد مستعد کشش بیش از حد و پارگی هستند. عضلات گرم انعطاف بیشتری دارند. آنها می توانند حرکات ، خمیدگی ها و حرکت های سریع را جذب کنند و آسیب را کمتر می کنند.

برای جلوگیری از آسیب های ورزشی این مراحل را نیز انجام دهید:

از تکنیک مناسب استفاده کنید
در حین ورزش یا فعالیت خود روش صحیح حرکت را بیاموزید. انواع مختلف ورزش به موضع گیری و وضعیت متفاوت نیاز دارد. به عنوان مثال ، در برخی از ورزش ها ، خم شدن زانوها در زمان مناسب می تواند از آسیب به ستون فقرات یا باسن جلوگیری کند.برای وزرش هایی همانند پینگ پنگ و بدمینتون و بسکتبال و تنیس ….حتما آموزش لازم را از مربی ببینید و تکنیک ها را به خوبی یاد بگیرید تا از اسیب های ورزشی جلو گیری کنید

تجهیزات مناسب داشته باشید
کفش مناسب بپوشید. اطمینان حاصل کنید که از محافظت ورزشی مناسب برخوردار هستید. کفش یا دنده نامناسب می تواند خطر آسیب دیدگی شما را افزایش دهد.

زیاده روی نکنید
اگر صدمه دیدید ، قبل از شروع دوباره فعالیت ، مطمئن شوید که بهبود یافته اید. سعی نکنید درد را برطرف کنید.

هنگامی که پس از اجازه دادن به بدن خود بهبود می یابید ، ممکن است لازم باشد خود را به ورزش یا ورزش بازگردانید تا اینکه با همان شدت عقب بروید.

آرام شدن
به یاد داشته باشید که بعد از فعالیت بدن خود را سرد کنید. معمولاً این شامل انجام همان حرکات کششی و تمرینی مربوط به گرم شدن است.

فعالیت خود را به آرامی از سر بگیرید
وسوسه نشوید که برای مدت طولانی از آسیب دیدگی خود پرستاری کنید. استراحت بیش از حد ممکن است بهبودی را به تأخیر بیندازد. بعد از دوره اولیه 48 ساعته RICE ، می توانید برای کمک به شل شدن عضلات تنگ ، از گرما استفاده کنید. کارها را به آرامی انجام دهید و دوباره به ورزش یا ورزش مورد علاقه خود بپردازید.

آمار آسیب های ورزشی
آسیب های ورزشی در بزرگسالان و کودکان جوانتر است. بیش از 3.5 میلیون کودک و نوجوان هر ساله به عنوان بخشی از یک ورزش یا فعالیت بدنی سازمان یافته آسیب می بینند ، سلامت کودکان استنفورد تخمین می زند. یک سوم همه آسیب ها در کودکان نیز مربوط به ورزش است.

شایع ترین آسیب های ورزشی در کودکان پیچ خوردگی و کشیدگی است. ورزشهای تماسی ، مانند فوتبال و بسکتبال ، آسیبهای بیشتری نسبت به ورزشهای بدون تماس مانند شنا و دویدن دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-57915000