قوانین ورزش بسکتبال

قوانین بازی بسکتبال

قوانین بسکتبال ، خوشبختانه ، کاملاً ساده است

اما قبل از اینکه بتوانید قوانین را به تیم خود آموزش دهید ، باید خود آنها را بشناسید.

بنابراین به خواندن ادامه دهید ، زیرا در پایان این مقاله تمام سرعت قوانین بسکتبال را خواهید داشت تا بتوانید به بازیکنان خود آموزش دهید و به آنها کمک کنید تا در طول فصل پیشرفت کنند!

قوانین:
بسکتبال یک ورزش تیمی است.

دو تیم پنج نفره هر کدام سعی می کنند با شلیک یک توپ از طریق حلقه ای که 10 فوت از سطح زمین بالاتر است ، به گل برسند.

این بازی در یک زمین مستطیل شکل  انجام می شود و در هر انتهای آن یک حلقه وجود دارد.زمین توسط خط میانه  به دو بخش اصلی تقسیم می شود.

اگر تیم مهاجم توپ را پشت خط وسط زمین بازی کند ، ده ثانیه وقت دارد تا توپ را از خط میانه زمین عبور دهد.

وقتی تیم تهاجمی توپ را از خط میانه زمین بدست آورد ، دیگر نمی تواند توپ را در منطقه پشت خط میانه زمین در اختیار داشته باشد.

توپ با پاس یا دریبل به سمت زمین تیم مقابل و به سمت سبد منتقل می شود. تیم مقابل سعی می کند توپ را بدزدد ، شوت های مسابقه را ارسال کند ، پاس ها را منحرف کند و ریباند را بدست آورد.

نکته ها:
وقتی تیمی توپ را به سبد تیم مقابل می اندازد ، دو امتیاز کسب می کند و توپ به تیم مقابل میدهد. اگر پرتاب خارج از قوس زمین باشد 3 امتیاز دارد وآزاد نیز 1 امتیاز دارد

تایم بازی:
هر بازی به بخشهایی تقسیم می شود و تمام سطوح دارای دو نیمه هستند.در کالج ، هر نیمه بیست دقیقه است.

.در دبیرستان و پایین تر ، نیمه ها به هشت (و گاهی اوقات ، شش) ربع تقسیم می شوندو بین نیمه ها چند دقیقه فاصله وجود دارد

بازی با یک بازیکن از هر دو تیم در مرکز زمین آغاز می شود.

یک داور توپ را بین دو نفر بالا می اندازد. بازیکنی که دستش روی توپ باشد آن را به یک هم تیمی خود میدهد و بازی شروع میشود

خطا و تخلف:

خطاهای شخصی: خطاهای شخصی شامل هر نوع تماس بدنی غیرقانونی است.

زدن
هل دادن
سیلی زدن
نگه داشتن
هنگامی که بازیکن مهاجم در حال حرکت است.                                                                                                                هنگامی که یک بازیکن تهاجمی ، اندامی را بیرون می کشد و با یک مدافع تماس فیزیکی برقرار می کند تا تلاش کند راه مدافع را ببندد.

پنالتی های خطای شخصی: اگر  بازیکن در حال پرتاب توپ به سمت سبد باشدو روی او خطا شود ، اگر پرتاب او وارد سبد نشود دو پرتاب آزاد دریافت می کند ، اما اگر پرتاب او وارد شود فقط یک پرتاب آزاد انجام می دهد.

اگر روی بازیکن در هنگام شوت زدن برای یک گل سه امتیازی خطا شود ، سه پرتاب آزاد به او تعلق می گیرد. اگر بازیکنی هنگام شوت سه امتیازی خطا شود و به هر حال آن را انجام دهد ، یک پرتاب آزاد به او تعلق می گیرد. بنابراین ، او می تواند چهار امتیاز در بازی کسب کند.

اگر هنگام پرتاب نکردن خطا رخ دهد ، توپ به تیمی که خطا روی ان که مرتکب شده است داده می شود. آنها توپ را در نزدیکترین سمت یا خط پایه خارج از مرز می گیرند و 5 ثانیه فرصت دارند تا توپ را به زمین منتقل کنند.

اگر تیم مرتکب خطا در بازی هفت خطا یا بیشتر داشته باشد ، به بازیکنی که خطا شده یک پرتاب آزاد تعلق می گیرد. اگر او اولین ضربه خود را بزند ، یک پرتاب آزاد دیگر به او تعلق می گیرد.

ده خطا یا بیشتر. اگر تیم مرتکب خطا ده خطا یا بیشتر داشته باشد ، بازیکن خطا شده دو پرتاب آزاد دریافت می کند.

خطای آشکار. تماس خشونت آمیز با حریف. این شامل ضربه زدن ، لگد زدن و مشت زدن است. این نوع خطا منجر به پرتاب های آزاد به اضافه حمله در اختیار داشتن توپ پس از پرتاب های آزاد می شود.

خطای عمدی. وقتی بازیکنی بدون تلاش منطقی برای سرقت توپ با بازیکن دیگری تماس فیزیکی برقرار کند.

خطای فنی :خطای فنی بازیکن یا مربی می تواند مرتکب این نوع خطا شود. این شامل تماس بازیکن یا توپ نمی شود بلکه در عوض مربوط به “آداب” بازی است.  ، فحاشی ، حرکات ناشایست و حتی مشاجره را می توان خطای فنی در نظر گرفت ،

تخلفات:

1.برداشتن بیش از “یک قدم و نیم” بدون دریبل زدن توپ ، خطا به حساب می اید. حرکت دادن پای محوری خود هنگامی که دریبل خود را متوقف کردید ، نیز خطا است

2.حمل کردن توپ

3. دریبل همزمان توپ با دو دست

محل قرار گیری بازیکنان:
مرکز : معمولاً بلندترین بازیکنان شما هستند. آنها به طور کلی در نزدیکی سبد قرار می گیرند.

تهاجمی – هدف مرکز وپاس و شوت زدن است. آنها همچنین مسئول مسدود کردن مدافعان ، معروف به چیدن بازی ، برای باز کردن بازیکنان دیگر برای فرستادن توپ به سبد گل هستند. انتظار می رود که این مراکز ریباند و ضربه های تهاجمی داشته باشند.

تدافعی – در دفاع ، مسئولیت اصلی این مرکز این است که حریفان را از شوت زدن با مهار شوت ها و پاس در منطقه اصلی جلوگیری کند. همچنین انتظار می رود که آنها ریباند زیادی داشته باشند زیرا بلندتر هستند.

رو به جلو. بازیکنان بلند قد بعدی شما به احتمال زیاد مهاجمان شما خواهند بود. در حالی که ممکن است از جلو به جلو دعوت شود تا زیر حلقه بازی کند ، اما ممکن است از آنها برای کار در بالها و نواحی گوشه ای نیز استفاده شود.

تهاجمی – مهاجمان وظیفه دارند تا برای یک پاس رایگان دریافت کنند ، شوت های بیرون بزنند ، گل بزنند و ریباند کنند.

تدافعی – مسئولیت ها شامل جلوگیری از سوق دادن به سمت دروازه و برگشتن به زمین است.

نگهبان. اینها بالقوه کوتاهترین بازیکنان شما هستند و باید واقعاً در دریبل زدن سریع ، دیدن زمین و پاس دادن مهارت داشته باشند. وظیفه آنها این است که توپ را به زمین بیاورند و بازی های تهاجمی ترتیب دهند.

دریبل زدن ، پاس دادن و تنظیم بازی های تهاجمی مسئولیت اصلی نگهبان است. آنها همچنین باید توانایی فرستادن توپ به سمت سبد و شلیک از محیط را داشته باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-57915000