رشته ورزشی بدمینتون

ویژگیهای بازی بدمینتون

ورزش بدمینتون به عنوان یک بازی هیجانی و شاداب دارای محبوبیت زیادی است. بازی بدمینتون نیازمند دقت ، استقامت و تعادل است و این بازی در فضاهای باز و بسته انجام می شود ولی انجام بازی بدمینتون در فضای باز به انحراف توپ به دلیل وزش باد از دقت کمتری برخورار است.بازی بدمینتون به دلیل تحرکات و جذابیتی که دارد به جهت ردوبدل شده سریع ضربات تماشاچیان زیادی را به خود جلب می کند.

زمین بدمینتون

زمین بدمینتون به شکل مستعطیل است با خطوطی با عرض 40 میلی متر که خطوط زمین باید به سادگی قابل تشخیص باشد و بهتر است به رنگ سفید و زرد کشیده شود. طول زمین 14/723 متر ، عرض زمین دونفره 6/1 متر ، عرض زمین یک نفره 5/14 متر می باشد.

تجهیزات در بازی بدمینتون

راکت بدمینتون

راکت های بدمینتون در سه نوع سبک ، متوسط ، سنگین ساخته می شوند که به وسیله رشته های باریک به قاب کشیده می شوند.راکت های بدمینتون معمولا چوبی و فلزی می باشند و از قسمت هایی شامل : دسته – میله – گلو یا سه راهی -صفحه راکت (کله راکت) تشکیل شده است.

 

 

توپ مخصوص بدمینتون

توپ بدمینتون از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته می شود. سر آن باید از جنس چوب پنبه که لایه چرمی دارد باشد توپ بدمینتون باید دارای 16 پرک باشد که به پایه وصل می شود و وزن توپ هم باید 37/4 تا 50/5 گرم باشد.

 

 

 

کفش بدمینتون

کفش مناسب برای بازی بدمینتون در سالن باید کف پلاستیکی صاف و در فضای باز کفش با کف آجدار باشد. کفش بازیکن باید به گونه ای دارای ویژگی های لازم برای استفاده روی کفپوش بوده و همچنین طبق قانون بین المللی باید جوراب های ضخیم برای محافظت از پاها پوشیده شود.

لباس بدمینتون

لباس بازیکنان باید سبک و آزاد باشد تا بتوانند حرکات لازم را به راحتی انجام دهند و همچنین لباس باید قابلیت تبادل حرارتی بدن را داشته باشد.

اصول بازی بدمینتون

بدمینتون بر روی زمینی مستطیل شکل که توسط یک تور به دوقسمت تقسیم شده بازی می شود. این بازی هم به صورت انفرادی هم دوبل (دونفره) بازی می شود.در بازی انفرادی درهر قسمت زمین یک نفر و در بازی دوبل دونفر در هر قسمت قرار می گیرند و توپ را از روی تور به یکدیگر پرتاپ می کنند تا به زمین حریف برخورد کرده تا یک امتیاز با زدن سرویس به دست آورند و در صورتی که توپ روی زمین بازی بیافتد بازی متوقف می شود. یک مسابقه شامل سه گیم است و برنده باید دوگیم از سه گیم را برده باشد.

 

سرویس بدمینتون

زننده و گیرنده سرویس باید در داخل محوطه سرویس به صورت مورب و بدون تماس با خطوط محوطه سرویس قرار گیرند. از لحظه شروع سرویس تا پایان اجرای ضربه باید قسمتی از هردوپای بازیکن در حالتی ثابت با زمین تماس داشته باشد و راکت زننده سرویس باید اولین را به پایه توپ بزند. هنگام برخورد توپ با راکت زننده سرویس تمام توپ باید از کمر سرویس زننده پایینتر باشد. میله راکت زننده سرویس از لحظه زدن ضربه به توپ باید به طرف پایین امتداد داشته باشد . هنگام زدن سرویس اگر توپ با راکت زننده سرویس برخورد نکند خطا محسوب می شود.

 

بازی های دونفره

هنگام شروع گیم باید از قسمت راست زمین به زدن سرویس اقدام نمایید فقط سرویس گیرنده حق برگشت سرویس را دارد. در صورتی که توپ به همبازی گیرنده سرویس برخورد و یا ضربه ای به توپ وارد کند خطا محسوب می شود و دراین صورت است که به زننده سرویس یک امتیاز تعلق می گیرد. پس از برگشت سرویس توسط دریافت کننده بازیکنان می توانند به توپ ضربه بزنند.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-57915000