تنیس

درباره تنیس 

تنیس ورزشی با راکت است که بین دونفر و یا بین دوتیم دونفره بازی می شود هربازیکن راکتی دارد که دارای صفحه ای از شبکه توری است بازیکن با راکت خود توپ لاستیکی با پوشش نمدی را به زمین حریف پرتاپ می کند بازیکن و یا تیمی که سریع تر امتیاز نهایی را بدست آورد برنده است .

این بازی نخست در بریتانیا بین شاهزادگان رواج داشت اما بعد به انگلستان راه یافت و هم اکنون در همه کشورها بازی می شود .

تنیس به عنوان یکی از گران قیمت ترین بازی ها شناخته می شود ، به دلیل تجهیزات گران قیمت آن و زمین مناسب برای این ورزش و همچنین تنیس از ورزش های المپیک است در برخی از کشورها به این بازی تنیس میدانی می گویند که از تنیس روی میز که همان پینگ پنگ است جدا گردد.

پیشینه ورزش تنیس در ایران

ورزش تنیس در ایران بعد از جنگ جهانی دوم ایجاد شد . نخستین مسابقات قهرمانی تنیس کشور در سال 1318 در ورزشگاه شیرودی برگزار گردید که همزمان با ورزشگاه بوستان ورزش با یک زمین تنیس بنیان گزاری شد .

ورزش تنیس به خاطر بودن شهروندان انگلیسی در آبادان رونق پیدا کرد و اولین مسابقه تنیس بین تیم های آبادان و تهران به سال های 1317-1320 بر می گردد 

پس از جنگ جهانی دوم مسابقات قهرمانی تنیس کشور تا سال 1322 جریان داشت که برادران لغمانی (هانری و ژوزف) در صدر بازیکنان قرار داشتند و از سال 1322 به بعد هم مقام قهرمانی تنیس کشور در اختیار (ژرژ آفتاندلیان) قرار داشت.

تیم تنیس جام دیویس ایران به مدت 31 سال در جام دیویس بازی کرده و مجموعا 64 بازی انجام داده .

 

نحوه امتیازدهی در تنیس

-پوینت : پوینت (نقطه) کمترین امتیاز که از صفر تا 40 در هر گیم داده می شود

-گیم : امتیاز پوینت بعد از 40 تبدیل به یک گیم (بازی) می شود

-ست : هر 6 گیم یک ست نام می گیرد

-مچ : امتیاز کل مجموعه یا مچ که از 2 ست تا حداکثر از 3 ست و یا حداکثر 5 ست برگزار شوند

بازی های زنان همواره حداکثر 3 ست هستند بازیکنی که زودتر 6 (گیم) را بگیرد برنده (ست) می شود به شرطی که دوگیم از حریف جلوتر باشد.

 

تناسب اندام و آمادگی جسمانی با تنیس

تنیس یکی از بهترین و با نشاط ترین ورزش هاست و مثل هرورزش دیگری برای سلامتی و تندرستی بسیار مفید است و حتی برای کاهش وزن و رسیدن به فرم ایدآل می توانید این بازی را انجام دهید اما به صورت تداوم دار باید انجام شود برای همین تغییراتی در این بازی باید صورت بگیرد به دلیل اینکه تنیس یک بازی (استاپ-استارت) یعنی (توقف-شروع) است در حالی که تمرین برای کاهش وزن به منظور سوزاندن کالری باید در یک بازه زمانی مشخص با کسی تنیس بازی کنید که اوهم هدفش کاهش وزن باشد در این صورت است که تمام تمرکزش را روی این مسئله می گذارد.

اگر تنیس را به شکل یک تمرین آمادگی جسمانی انجام بدهید فواید آن بیش از سوزاندن کالری است و می تواند به پیشرفت این موارد کمک کند . تمرین هوازی ، سرعت ، تعادل ، انعطاف پذیری در واقع تنیس انقدر برای بدن شما سودمند است می تواند انتخاب خوبی برای آمادگی جسمانی شما باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-57915000