تاریخچه توپ والیبال

در سال ۱۸۹۵که ورزش والیبال  توسط ویلیام مورگان اختراع گردید ، توپ مناسبی برای این ورزش وجود نداشت.
در ابتدا بازیکنان از توپ هایی استفاده میکردند که تیوپ توپ بسکتبال در آن بکار میرفت، این تیوپ به دلیل سبکی بیش از حد سبب کندی حرکت توپ در هوا میشد، پس از آن تصمیم گرفتند توپ بسکتبال را به کار بگیرند، اما وزن بسیار زیاد این توپ مانع از به حرکت در آمدن توپ در اثر ضربات وارده میشد.
پس از فراز و فرودهای زیاد و استفاده از توپ های مختلف ویلیام مورگان تصمیم به سفارش ساخت یک توپ مناسب برای والیبال  را به کمپانیSpalding داد.
کمپانی اسپالدینگ  یک برند بسیار مشهور در ورزش بیسبال به شمار میرفت که تجربه بسیاری در ساخت توپ های جدید برای ورزشهای تازه ابداع شده داشت.
این کمپانی تمام تجربه خود را برای طراحی و ساخت یک توپ والیبال مناسب به کار گرفت. در انتها حاصل آن ساخت توپی ۳ لایه متشکل از ۱۸ پنل بود. این توپ علاوه بر اینکه به خوبی در هوا میماند بیش از حد نیز سنگین نبود. طراحی منحصربفرد این توپ و وجود پنل های زیاد امکان رنگ آمیزی متنوع و چاپ طرح‌های گوناگون روی آن را فراهم میکرد.
توپ والیبال به شکل کروی است، جنس آن نیز از چرم انعطاف‌پذیر یا چرم مصنوعی است و شامل سه لایه اند، یک لایه از لاتکس، یک لایه پارچه سبک پنبه‌ای و یک لایه چرم تشکیل می‌شوند. درغیر این صورت از لاستیک یا موارد مشابه این دست برای ساخت توپ استفاده می کنند. رنگ توپ  یکنواخت و هم ترکیبی از رنگ‌ها است. بعد از آزمایش بسیاری که فدراسیون جهانی از رنگ‌های مختلف برای توپ گرفت، یک آزمایش را با رنگ‌های زرد، آبی و سفید در مسابقات قهرمانی جهانی در سال ۱۹۹۸ ژاپن انجام داد؛  این توپ جایگزین توپ‌های سفید سنتی شد در توپ‌های از جنس چرم مصنوعی، رنگ ترکیبی مورد استفاده در مسابقات رسمی بین‌المللی باید با استانداردهای فدراسیون والیبال منطبق باشد. در استانداردهای بین‌المللی، محیط توپ ۶۵ تا ۶۷ سانتی‌متر و وزن آن ۲۶۰ تا ۲۸۰ گرم است.
در سال ۲۰۰۸ و همزمان با برگزاری بازیهای المپیک پکن ، میکاسا که یک برند بسیار معتبر در دنیای والیبال محسوب میگردد توپی جدید طراحی کرد که بهترین حالت تماس با دست ها را فراهم می کرد. در ساخت این توپ تنها ۸ پنل بکار گرفته شد، پس از انجام تستهای گوناگون به این نتیجه رسیدند،توپی که پنل های کمتری دارد امکان کنترل بهتر و ضربات دقیقتری برای بازیکن فراهم مینماید، همچنین الگوی پرواز یا حرکت بسیار دقیقتری دارد. حدودا ۱۰۰ سال پس از طراحی توپ رسمی والیبال استاندارد جدیدی برای آن ارائه شد. از سال ۲۰۰۸ توپ رسمی والیبال دارای وزنی بین ۲۶۰ تا ۲۸۰ گرم و محیطی بین ۶۵ تا ۶۷ سانتیمتر میباشد. این خصوصیات کلی برای توپ های حرفه ای و تمرینی میباشد. فشار داخل توپ نیز باید ۰٫۳ تا ۰٫۳۲۵ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع باشد.

توپ والیبال سالنی و ساحلی:

هریک از این توپ ها خصوصیاتی منحصر بفرد دارند که متناسب با محل انجام بازی طراحی شده اند.
توپ والیبال سالنی مناسب برای سطح سخت سالن میباشد و ترکیبی از ۲ یا ۳ رنگ است ، این توپ حتی میتواند کاملا سفید باشد. توپ والیبال سالنی در دو مدل جوانان و بزرگسالان (همان توپ رسمی مسابقات) تولید میگردد. توپ جوانان دارای محیطی بین ۶۰ تا ۶۵ سانتی متر و وزن ۲۶۰ تا ۲۸۰ گرم میباشد. فشار باد داخل توپ جوانان نیز روی ۴٫۳تنظیم میگردد. توپ بزرگسالان که مورد استفاده در مسابقات رسمی و حرفه ای میباشد محیطی بین ۶۵ تا ۶۷ سانتیمتر ، وزن ۲۶۰ تا ۲۸۰ گرم و فشار باد بین ۴٫۳ تا   ۴٫۶ است.
از نظر اندازه محیطی تفاوت چشمگیری بین این دو نوع توپ نیست، اما حین بازی وعملکرد بازیکنان این اختلافات چشمگیر خواهد بود.
توپ والیبال ساحلی دارای مشخصات متفاوتی است. وجود گرمای ناشی از تابش نور خورشید ، پرتوهای یو وی، دانه های ریز ماسه و.. تاثیرزیادی در تفاوت طراحی توپ والیبال ساحلی با سالنی دارد. این شرایط سبب اختلاف اساسی بین فشار باد بین دو نوع توپ شده است.محیط توپ والیبال ساحلی بین ۶۶ تا ۶۸ سانتیمتر ، وزن آن ۲۶۰ تا ۲۸۰ گرم و فشار باد نیز۳٫۲
۲٫۵ تا میباشد.
این اختلاف فشار باد  باعث متفاوت بودن عکس العمل توپ در برخورد با ماسه میشود. فشار کمتر باد سبب پرش کمتر توپ در برخورد با ماسه میگردد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-57915000