بدمینتون

بدمینتون چیست ؟

بدمینتون بازی است که با راکت و توپ پردار یا پلاستیکی در زمینی که بوسیله تور به دو قسمت مساوی تقسیم شده است انجام می شود . این بازی در هواینیز انجام می گردد . باید توجه داشت توپ بدمینتون سبک می باشد در نتیجه در مکانهائیکه باد می وزد بطور دلخواه نمی توان بازی را انجام داد . هرگاه در هر قسمت زمین یکنفر قرار گیرد آن بازی را یکنفره یا سینگل و هر گاه دو نفر قرار گیرند آن را بازی دونفره یا دوبل می گویند . 
در این بازی تا مادامی که توپ در فضای بین زمینها قرار دارد بازی ادامه می یابد ولی زمانی که توپ به زمین یا موانعی برخورد کند و بازی قطع شود بازی از جریان خارج می شود . در ضمن بازیکنان هر بار نمی تئانند بیش از یک ضربه به توپ وارد نمایند .

بدمینتون یک ورزش فیزیکی است که احتیاج به حرکت سریع و ضربه زدن محکم به توپ در بازی های طولانی دارد . هر ضربه قدرتمندی که به توپ زده می شود نوعی حرکت مخصوص به خود را دارد . با مستقیم کردن مچ دست قبل از تماس با راکت با توپ ( معمولا درست در جلوی بدن ) سر راکت با سرعت زیاد حرکت خواهد کرد و بهترین زمان برای زدن توپ حاصل می شود .

تاریخچه

بدمینتون صدها سال است که در هندوستان و ژاپن بازی می شود . نام این بازی در هندوستان پونا (poona) نام دارد و افسران انگلیسی که در هندوستان بودند به این بازی علاقه زیادی داشتند و در سال 1870 میلادی افسران انگلیسی وسایل این بازی را به انگلستان بردند و در اوقات بیکاری این بازی را انجام میدادند .

باشگاه بدمینتون که در سال 1877 تاسیس شد اولین قوانین مکتوب این بازی را اعلام نمود . در سال 1893 انجمن بدمینتون انگلستان به عنوان اولین انجمن ملی بدمینتون تاسیس گردید و نخستین بازیهای قهرمانی انگلیس در سال 1899 برگزار گردید .

به طور کلی هفت مسابقه در دنیای بدمینتون وجود دارد عبارتند از : کاپ توماس ، کاپ اوبد ، قهرمان جهان ، کاپ سادیر من که به صورت مختلف برگزار می شود ، مسابقات جوانان جهان ، فینال گراندپری و مسابقات جام جهانی .

مسابقات جهانی از سال 1981 آغاز و تا سال 1997 ادامه داشت بعد از آن نیز مسابقات بازیکنان برتر جهان توسط فدراسیون بین المللی بدمینتون ابداع گردید و این بازی به طور رسمی از سال 1992 وارد بازی های المپیک شد و به صورت انفرادی و دونفره برای مردان و زنان برگزار گردید .

فدراسیون بین المللی بدمینتون (IBF) در سال ۱۹۳۴ تشکیل شد . اولین رئیس أن سرجرج توماس نام داشت . در سال ۱۸۹۹ اولین مسابقه (ALL-ENGLAND) در شهر لندن برگزار شد تا کنون ادامه دارد . از سال ۱۹۴۸ مسابقات تیمی مردان جهان بنام توماس کاپ برگزار گردید . این مسابقات تا سال ۱۹۸۴ هر سه سال یکبار انجام می گرفت و از سال ۱۹۸۴ به بعد هر دو سال یکبار انجام می شود و تا کنون ۲۱ دور برگزار شده است . 

تجهیزات

قبل از اینکه شروع به بازی بدمینتون کنید بهتر است با تجهیزات و اصطلاحاتی که بعدها با آن ها مواجه خواهید شد آشنا شوید سعی کنید تجهیزاتی بخرید که مناسب باشند تجهیزات خوب بازیکن خوب نمی سازد اما کمک به خوب بازی کردن می کند.

هنگام خرید دسته راکت را خوب امتحان کنید که کاملا راحت در دستتان قرار گیرد اندازه دسته راکت ها 6/8 تا 2/9 سانتیمتر می باشند پس راکتی را انتخاب کنید نه کوچک نه بزرگ باشد چون نگداشتن آن در دست دشوار خواهد شد .

شفت : دسته راکت را به سر راکت متصل می کند بستگی به جنس این قسمت قیمت راکت ها متفاوت هستند و جنس این قسمت می تواند استیل ، گرافیت و فایبرگلاس و یا گرافیت و سرامیک فایبر باشد.

سر راکت : این قسمت از راکت هم می تواند از جنس گرافیت یا آلومینیوم باشد و سر راکت در محل سوراخ هایی که سیمها از درون آن عبور می کنند باید دارای پلاستیک نرم باشد تا در هنگام کشیده شدن به روی زمین در هنگام بازی دچار پارگی نشود.

سیم ها : سیمها مهمترین قسمت یک راکت هستند چون محلی است که با آن به توپ محکم ضربه می زنند . سیمهایی که از روده طبیعی درست شده اند بهتر می باشند و انعطاف پذیری بهتری نسبت به دیگر سیمها دارند .

وظایف مربی قبل از مسابقه :

کاهش اضطراب و دادن اعتماد بنفس به بازیکنان یکی از وظایف مهم مربی می باشد . تجربه آموخته است که قبل از مسابقه بازیکنان دارای هیجان زیادی هستند اگر مربی بتواند بازیکن خود را آرام و اعتماد به نفس لازم را در او ایجاد نماید گام اول بسوی پیروزی برداشته می شود . 
سپس مربی راهنمایی های لازم را از نظر روش بازی و نکات مهم دیگر ، را به بازیکن خود یادآور می شود و همچنان به بازیکن خود می گوید : برو و دلیرانه بازی کن ، تمرینها نشان می دهد که خیلی آماده هستی و این دلیل خوبی است که می توانی برنده شوی ، ایجاد انگیزه برای پیروزی اهمیت بسیار مهمی دارد که باید در بازیکن خود با توجه به شناخت او ایجاد شود .

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-57915000