اسکواش

اسکواش ورزشی است با راکت که به صورت تک نفره (دو بازیکن ) و 2نفره ( 4 بازیکن ) در زمینی کاملا احاطه شده با دیوارهای معمولا شیشه ای امکان پذیر است .در بازی های بین المللی بیشتر با دیوارهای از جنس شیشه ای در نظر گرفته می شود.

اسکواش با راکت و توپ مخصوص بازی می شود و یکی از دشواری های آن این است که توپ در اغلب اوقات از پشت سر بازیکن می آید در بازی اسکواش باید طوری به توپ ضربه زد که حریف نتواند به راحتی ضربه بعدی را بزند.

تاریخچه اسکواش

اسکواش برای اولین بار در سال 1830 در مدرسه هاروارد انگلستان ابداع شد و در سال 1874 این رشته ورزشی و مسابقه های آن در انگلستان رسمیت یافت و در سال 1883 نخستین زمین اسکواش در شهر آکسفورد ساخته شد .

قوانین بازی و ابعاد زمین توسط انگلیسی ها تعیین شد و در سال 1967 فدراسیون بین المللی اسکواش با شرکت 7 کشور تاسیس شد و در سال 1992 نام آن به فدراسیون جهانی اسکواش (W SF) تغییر کرد .

اسکواش از سال 1320 با ورود کارکنان انگلیسی شرکت نفت آبادان و ساخت سالن اسکواش برای آنان وارد ایران شد .

نخستین فدراسیون اسکواش ایران در سال 1353 تاسیس اما پس از یک سال منحل شد و در سال 1372 دوباره راه اندازی شد.

چگونگی بازی

مسابقه اسکواش با زدن سرویس آغاز می شود و پس از برخورد به دیوار با زاویه ای معین وارد زمین سرویس می شود و هر بازیکن به طور یکی در میان توپ را با راکت به دیوار روبه رو می زند و حریف باید آن را به همان دیوار برگرداند ضربه ها باید با سرعت و زاویه ای زده شوند که حریف نتواند توپ را به دیوار روبه رو برگرداند .

به زمین بازی اسکواش کورت گفته می شود 

بعد از سال 1980 راکت ها از مواد مرکب مانند فلز ، گرافیت و تیتانیوم ساخته می شود و موجب شده است تا راکت در دست راحت تر و سبک تر باشد.

توپ

توپ های اسکواش از دوتکه لاستیک که به صورت دونیم کره به هم چسبیده است داخل آن توخالی است . رنگ توپ سیاه است اما برای رقابت در کورت های شیشه ای از توپ سفید استفاده می شود .توپ های اسکواش با خال های رنگی سطح آن مشخص می شود توپ دارای خال آبی که دارای حرکت جهشی و بسیار تندی است و بازیکن حرکاتش کند است (برای آموزش به کار می رود) توپ دارای خال قرمز که حرکتش از خال آبی کندتر است ولی حرکات بازیکن تندتر است (برای اصلاح تکنیک به کار می رود)

توپ دارای خال سفید حرکت و جهش آن کندتر از دوتای بالایی است در نتیجه حرکات بازیکن تندتر است .

توپ دارای خال زرد توپی است که احتیاج به ضربه های قوی و حرکات تندتری دارد.

توپ دارای دوخال زرد که کندتر بوده و ورزشکاران حرفه ای و در مسابقات رسمی کاربرد دارد .

وزن توپ ها نیز میان 3/23 تا 5/25 گرم است و قطر آن 5/39 تا 5/41 میلی متر است .

زمان بازی قوانین بازی اسکواش

اسکواش 2گیم از 3گیم و یا 3گیم از 5گیم است. قبل از بازی هردوبازیکن 5 دقیقه وقت برای گرم کردن دارند و بازیکنان با زدن سرویس بازی را آغاز می کنند و با چرخش راکت و علامت روی دسته آن زننده سرویس مشخص می شود .

این رشته زمانی با اختراع کورت شیشه ای به لحاظ پوشش تصویری تلوزیونی طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان پیدا کرد .چهار دیوار این کورت به گونه ای است که از بیرون داخل آن به طور کامل پیدا است ولی بازیکنی که داخل آن قرار دارد تماشاگران را به صورت مات می بیند.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

021-57915000